Translate

2025-05-26

Islandija (2025-05) savaitė kemperiu

 


1a diena
Jau skrendant virš salos matėme geizerius ir begalę mažų vulkaniukų, o tik prasivėrus lėktuvo durims pasijuto sieros kvapas (silpnai ir tik trumpam momentui kol nosis priprato).
Pirmas nuotykis - netkeliavo bagažas, nespėjo perkraut Helsinkyje, tai tenka truputį pasiaiškint procedūras, bet visi paslaugūs, viskas online.
Tuo metu Neriukas atvaro kemperį, nulekiam apsipirkti maistelio ir pirmos nakvynės į pakrantę netoli oro uosto - turim vilties, kad ryt atskris daiktai.
Trumpas pasivaikščiojimas pakrante, arkliukai, avytės ir praktiškai nei vieno medžio. Nakvojam VikingWorld muziejaus parkinge prie vikingų žeminių namelių, o muziejuje stovi 870m laivo replika, kuria 2000 nuplaukta iki New Yorko. 
 
2a diena
Grįžom į oro uostą. Palaukėm valandą po lėktuvo nusileidimo. Kadangi viskas be gyvo kontakto virtualybėse, o realaus atsakymo kada atiduos bagažą nėra, įjungėm mandagų 'Karen', nuėjom pas tetas ir jau po 15min kuprinės buvo pas mus.
Thinghelgi nac.parkas - pirmas mūsų  maršruto sustojimas. Šitoje vietoje susijungia Šiaurės Amerikos ir Eurazijos tektoninės plokštės, matomas Alsmannagja - 7km ilgio apie 20m aukščio laiptas. Šalia didžiulis ežeras. Vieta tikrai patogi buvusiai 930m gyvenvietei, limę tik apaugę pamatai Thingbudir. O Islandams čia pirmojo parlamento Logberg vieta. Pasivakščiojam tarpekliu ir aplankom 13m krioklį Oxarafoss. Įspūdinga. Beje džiugina ir +17°C temperatūra su spiginančia saule (iš Lietuvis išvykom dar neįsibėgėjus pavasariui)

Toliau važiuojam į geizerių parką, čia yra ir Geysir nebeaktyvus geizeris, nuo kurio pavadinimo ir kiti geizeriai geizeriais vadinami. Šalia jo kas 5-10 min apie 20m aukštys verdantį vandeny du garu spjaunantis Strokkur. Dar burbuliujantis rudu dumblu, kitas skaidriu verdančiu, kitas keistai mėlynu vandeniu ir begalė mažiukų leidžiančių garą ir silpną sieros kvapą.

Trečias sustojimas prie Gullfoss 32m aukščio dvilaipčių krioklių. Gera apžvalgos aikštelė virš krioklio ir prie jo. Vaivorykštė pursluose, pavasarinio tirpimo vandens gausa ir vėsinanti dulksna.
Toliau grįžinėjame atgal link vandenyno ir planuojame judėti į rytus. Turistinis sezonas dar tik prasideda, vietinių žmonių irgi labai mažai, tai parkingai potuščiai, o keliai išvis tušti. Su lengvu dykumos jausmu ir visiška tyla (net paukščių nėra tiek daug) bendra atmosfera gan  ... keista? Bet velniškai gražu. Parkuojam kemperį šalikelėj ir nakvojam su vaizdais į besiganančias avytes su jaunikliais.
 
3ia diena
Kerid - vulkano krateriukas su ežeru. Mažulytis su skaidriu mėlynu vandeniu ir vabzdžius medžiojančiais mini upėtakiukais.
Seljalandfoss - krioklys kurį galima apeiti iš visų pusių ir būtinai išeiti šlapiam ir su šypsena. Šalia jo dar pora nedidelių kriokliukų nuo to paties skardžio ir vos ke per urvą upeliu prieinamas Gljufrabui krioklys.
Pakeliui dar stabtelim prie mažo urvo. Ir dar prie vieno aukšto ir plataus krioklio Skogafoss.
Nakvoti stojame prie Vik miestelio esančiame juodo smėlio paplūdimyje prie aukštos uolos su perinčiais paukščiais ir akmeninias piršlais vandenyje. 
Šiandienos pastebėjimai - oras be galo skaidrus, neįtikėtina kaip gerai matosi dalykai ir už 20km. Saulė naktį leidžiasi 5ioms su puse valandos, bet taip lėkštai, kad visiškai nesutemsta. O mūsų laimei oro temperatūra džiugina, šiandien buvo 14° aukštesnė nei vidutiniškai būna tokiu metu. Mums džiugu, o pasaulis sudegs.
 
4a diena
Pagrįžtam iki begalinio juodojo paplūdimio puikiai matomo nuo Dyrholaeyjarviti švyturio skardžio. Čia dar pamatome ir perinčius Pafinus - juokingus paukštukus raudonom letenom (labai norėjom pamatyt). Praeinsm pro arką uoloje.
Pervažiuojam prie netoliese esančio Halsanefshellir urvo paplūdimyje - visas urvas apsuptas natūraliai susiformavusių šešekampių vulkaninių kolonų. Šitas urvas wow.
Važiuojant toliau pakrante į rytus gerokai mažėja augalijos, prasideda akmenų dykumos, vietomis aplinkinis iki horizonto besitęsiantis žvyras visiškai sutampa su asfalto spalva, jei ne kelio stulpeliai būtų monochromo pasaulis.
Pavažiavus toliau prasideda keistai banguotas reljefas, tarsi visur būtų tekėjusi ir sustingusi lava. Pakeliui pasitaiko apžvalgos aikštelė Skaftareldahraun su stendais ir pasirodo visas tas, iki horizonto besitęsiantis reikalas, yra 40-60cm storio minkštutės sąmanos kilimas.
Nusukam pasivaikščiot į 9000m senumo tirpstančio ledyno išgraužtą kanjoną Fjadrargljufur. Matyta tikrai įspūdingesnių, bet pasivaikščiojimas puikus.
Pavažiavę dar šimtuką km dykyne sukam į šoną. Kelio žeknlas sako 4×4 bet mes ne bailiai, imam bekelę kemperiu. Lėtute nuvažiuojam apie 6km kol nuspręndžiam, kad jei važiuosim toliau - negrįšim.
Parkuojam ir toliau einam pėsti. Tikslas ledo urvas ledyne Diamond cave. Trekulis kertant upeliukus ir purvo balas. Galutinį tikslą pasiekia ne visi, bet vaizdai nuostabūs. Mėlyna nuo šlaito slenkančio ledyno atodanga, žemiau ledyno ežere plūduriuojantys atskilę aibergiukai. O prie ežero kranto apie 6-8m skersmens ledo urvas.
Nakvojame prisiparkavę su vaizdu į ledynus.
 
5a diena
Kadangi jau žinome vietą ir norime pamatyti visi, rytą pradedame pakartotiniu treku iki ledo urvo. Ten randame dar papildomų pralindimų, skylių ir ertmių, o kadangi šviesiau, tai viskas dar gražiau. 
Bekele grįžtame iki asfalto ir pervažiuojame į Diamond beach, kur nuo ryte lankyto ledyno nuskilę ledkalniukai įlanka išplaukia į vandenyną ir skaidraus ledo gabalais išmetami ant juodo smėlio paplūdimio.
Pasivaikštome aplink Jokulsarlon ledų įlanką su žydrais ledkalniukais ir ruoniais. Baisiai gražu, tai dar prasiplaukiam amfibiniu laivuku tarp ledkalniukų. Šiandien jau turėjo lyti, bet oras tikrai mus lepina, debesys pasitraukia ir su saule išlenda ir gretimų kalnų viršūnės. Važiavimo į rytus planas įvykdytas, sukamės, lietingą dieną grįžinėt atgal link Reikjaviko.
 
6a diena
Nebelyja. Reykjadalur - trijų kilometrų trekas pro iš žemės besiveržiančius garus ir verdančio vandens šaltinėlius. Kalno viršuje karšto vandens upė ir akmenukų užtvankėlės maudykloms. Suteka skirtingos temperatūros upeliai. Vietomis gali koją įkišti į verdantį vandenį, o čia temperatūra apie 20-30°C, pakilus aukščiau 30-40°. Labai maloniai pamirkstam žiūrėdami į aplinkinius kalnus.
Važiuodami į šiaurę nuo Reikjaviko dar užsukame į Ytri Tunga paplūdimį, kuriame šiuo metu su jaunikliais vartosi ruoniai. Keistenybė, bet smėlis rudas.
Nakvoti stojame vėjuotoje pakrantėje.
 
7a diena
Pervažiuojam į Olafsvik miestelį ir kaip tik spėjam 15 minučių iki 'Laki Tours' laivo išplaukimo. Perkam bilietus, rengiamės išduotus šiltus kombinezonus, lipam laivan ir išplaukiam. Trijų valandų turas ieškoti banginių. Paplaukę tolyn nuo uosto, bet visai netoli kranto randame tris orkas, patną ir dvi pateles. Orkos ramiai medžioja, iki laivo priartėja iki 100-50m. Plaukdami toliau aptinkame kašalotą pliauškinantį uodega per vandens paviršių. Šis paplūduriavęs aplinkui priplaukia visai arti laivo - iki 5m. Tada padidinęs greitį nuplaukia tolyn ir neria gelmėn. Vėliau iš toliau pamatome dar kelias orkas ir dar vieną kašalotą. Realiai viską kas šiuo metu būna Breidafjordur įlankoje - didi sėkmė.

Sekantis taškas prie Arnarstapi žvejų kaimelio. Čia dar tik prasideda fjordai, padarytas patogus poros kilometrų pasivaiščiojimo takas skardžio viršumi su vaizdais į paukščių perėjimo vietas, pora skylių žemėje išeinančių olomis į jūrą, gražiomis mėlyno vandens įlankėlėmis šešekampių vulkaninio bazalto kolonų sienomis, o pabaigoje uola su išgraužta arka ir skyle.
Dar trumpam užsukame už kelių kilometrų esntį Raudfeldsgja tarpeklį. Apie 2-4m pločio plyšį aukštoje uoloje. Tarpeklyje tekančiu upeliuku pavyksta nueiti gilyn-aukštyn apie 50m. Vėsa, tamsa, šniokščiantis vanduo ir šviesos plyšys aukštai virš galvos.
Ir paskutinis kelionės taškas - trumpas prasiėjimas Reykjaviko senamiestuku su žaisliniai mažais, spalvingais namukais. Šeštadienio vakaras, geras oras, laimingi žmonės.